استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

استین گلاس به دلیل این که توسط دست تهیه می گردد، توانسته است خود را به عنوان هنری تزئینی در بین مصرف کنندگان معرفی نماید. تکنیک استین گلس توانسته است با قرار دادن خرده شیشه های رنگی در کنار هم نقش های زیبایی را خلق نماید.

روش کار به این صورت است که با استفاده از سیم های تفکیک شده که از جنس قلع هستند، خرده شیشه های رنگی را در کنار یکدیگر قرار می دهند. این خرده شیشه ها به دلیل برخورداری از ضخامت، اندازه، طرح و … متفاوت توانسته است نقش های مختلفی را به وجود بیاورد. شیشه های به کار رفته عمدتا به ضخامت 3 میلیمتر و اکراینی است. بعد از جاگذاری خرده شیشه های رنگی لازم است نقوش موردنظر بر روی آنها بعددهی و هدایت گردد. برای انجام این کار می توان از شیشه های برجسته، اسید شور و … استفاده نمود.

تاریخچه استین گلاس

استین گلاس برای اولین بار در قرن هفتم میلادی و در کشور انگلستان اجرا شده است و به عبارتی از هنرهای غربی محسوب می گردد. در بدو پیدایش غالبا از استین گلاس در مکان های مذهبی و کلیسا ها استفاده می شد. پنجره های چوبی کلیسای جامع آکسبورگ که در کشور آلمان قرار دارد از بناهای معروفی است که قدمت زیادی دارد و به این سبک طراحی شده است. آستین گلاس بسیار مشابه شیشه های ارسی ایران است.

استین گلاس و پنجره های دوجداره

به دلیل این که استین گلاس یک هنر تزئینی است، ممکن است بسیاری از افراد چنین تصور نمایند که از این تکنیک فقط می توان در سبک های کلاسیک استفاده نمود. اما لازم به ذکر است که این تصور اشتباه است. شما می توانید از این سبک به منظور اجرای طراحی های مینیمال، کلاسیک، نئوکلاسیک، پست مدرن، رئال، مدرن، سنتی و … استفاده نمایید. در حقیقت استین گلاس این قابلیت را دارد که با هر تکنیک و سلیقه ای تطبیق داده شده و اجرا گردد. به طوری که حتی امروزه از استین گلاس به منظور طراحی و نصب پنجره های دوجداره بهره گرفته شده است.

در این پنجره ها از هنر استین گلاس در بین دو لایه شیشه استفاده می گردد. البته کاربرد این تکنیک فقط در مورد پنجره ها نیست و می توان برای طراحی درها نیز از آن استفاده نمود.

چرا از استین گلاس استفاده می شود؟

تکنیک استین گلاس ذاتا به منظور ایجاد زیبایی و به منظور تزئین فضا وارد هنر دکوراسیون و معماری شده است زیرا انسان ذاتا زیبایی را دوست دارد. بر همین اساس استفاده از خرده شیشه های رنگی در داخل لایه های پنجره دوجداره می تواند به فضای ساختمان زیبایی غیرقابل وصفی القاء نماید. این زیبایی به اندازه ای می تواند باشد که چشم هر بیننده ای را نوازش دهد. قسمت اصلی دکوراتیو هم جنبه زیبایی ظاهری فضا است. در صورتی که از ترفندهای ایجاد این هنر سنتی آگاه باشید می توانید طرح های جذابی را در محیط منزل خلق نمایید.

درباره استین گلاس بیشتر بدانیم:

ممکن است استین گلاس را به عنوان شیشه های تزئینی محسوب نمایید و تصور کنید دوام و استحکام زیادی ندارد. ولی در حقیقت در ساخت این شیشه ها، شیشه و فلز با هم به کار رفته است که نتیجه نهایی این ترکیب، مقاومت بالای این نوع شیشه است. این شیشه قدرت عمل خوبی به عنوان عایق حرارتی داشته و می تواند کارایی مناسبی نیز به عنوان عایق صوتی از خود نشان دهد. در ساخت  این نوع پنجره ها از مفتول های فلزی استفاده شده است که این مفتول ها به دلیل برخورداری از انعطاف لازم، مقاوم است و ایمنی موردنیاز را تامین می نماید. از دیگر ویژگی های این مدل پنجره ها، کارایی مناسب آنها در مقابل اشعه های فرابنفش است که برای سلامتی انسان مضر است.

شیشه های استین گلاس به دلیل داشتن خرده شیشه های رنگی می توانند نور رنگی منعکس نمایند و متفاوت تر جلوه کنند. بازتاب این نور به هیچ وجه با بازتاب شیشه های رنگی ساده قابل قیاس نیست. در این مورد تنها می توان گفت بازی نور است که با تابش خود به فضای داخلی روح را جلا می دهد. علاوه بر این موارد استین گلاس می تواند نور محیط را به راحتی تامین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
Open chat
همین حالا پیام بدهید!