استین گلاس و کاربرد آن در پنجره دوجداره

استین گلاس-sayanwin.com

استین گلاس هنری تزیینی است که هنر دست می باشد. این تکنیک ، هنر قرار دادن خرده شیشه های رنگی کنار هم است. روش کار به این صورت است که با استفاده از سیم های تفکیک شده که از جنس قلع هستند، خرده شیشه های رنگی را در کنار یکدیگر قرار می دهند.  شیشه های به کار رفته عمدتا به ضخامت 3 میلیمتر و اکراینی است. بعد از جاگذاری خرده شیشه های رنگی لازم است نقوش موردنظر بر روی آنها بعددهی و هدایت گردد. برای انجام این کار می توان از شیشه های برجسته، اسید شور و … استفاده نمود.

تاریخچه استین گلاس

برای اولین بار در قرن هفتم میلادی و در کشور انگلستان اجرا شده است و به عبارتی از هنرهای غربی محسوب می گردد. در بدو پیدایش غالبا از استین گلاس در مکان های مذهبی و کلیسا ها استفاده می شد. استین گلاس بسیار مشابه شیشه های ارسی ایران است.

sayanwim.com

استین گلاس و پنجره های دوجداره

به دلیل این که استین گلاس یک هنر تزئینی است، ممکن است بسیاری از افراد چنین تصور نمایند که از این تکنیک فقط می توان در سبک های کلاسیک استفاده نمود.
اما لازم به ذکر است که این تصور اشتباه است. شما می توانید از این سبک به منظور اجرای طراحی های مینیمال، کلاسیک، نئوکلاسیک، پست مدرن، رئال، مدرن، سنتی و … استفاده نمایید به طوری که حتی امروزه از استین گلاس به منظور طراحی و نصب پنجره دوجداره بهره گرفته شده است.

در این پنجره ها از هنر استین گلاس در بین دو لایه شیشه استفاده می گردد. البته کاربرد این تکنیک فقط در مورد پنجره ها نیست و می توان برای طراحی درها نیز از آن استفاده نمود.

چرا از استین گلاس استفاده می شود؟

بر همین اساس استفاده از خرده شیشه های رنگی در داخل لایه های پنجره دوجداره می تواند به فضای ساختمان زیبایی غیرقابل وصفی القاء نماید. این زیبایی به اندازه ای می تواند باشد که چشم هر بیننده ای را نوازش دهد. قسمت اصلی دکوراتیو هم جنبه زیبایی ظاهری فضا است. در صورتی که از ترفندهای ایجاد این هنر سنتی آگاه باشید می توانید طرح های جذابی را در محیط منزل خلق نمایید.

درباره استین گلاس بیشتر بدانیم

ممکن است استین گلاس را به عنوان شیشه های تزئینی محسوب نمایید و تصور کنید دوام و استحکام زیادی ندارد.
اما به دلیل استفاده از فلز دارای مقاومت بالایی است.
این شیشه قدرت عمل خوبی به عنوان عایق حرارتی داشته و می تواند کارایی مناسبی نیز به عنوان عایق صوتی از خود نشان دهد.
از دیگر ویژگی های این مدل پنجره ها، کارایی مناسب آنها در مقابل اشعه های فرابنفش است که برای سلامتی انسان مضر است.شیشه های استین گلاس به دلیل داشتن خرده شیشه های رنگی می توانند نور رنگی منعکس نمایند و متفاوت تر جلوه کنند.
بازتاب این نور به هیچ وجه با بازتاب شیشه های رنگی ساده قابل قیاس نیست. در این مورد تنها می توان گفت بازی نور است که با تابش خود به فضای داخلی روح را جلا می دهد. علاوه بر این موارد این محصول می تواند نور محیط را به راحتی تامین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس