کاربرد چسب سیلیکون در عایق‌ کردن پنجره‌های دوجداره

چسب سیلیکون-sayanwin.com

چسب سیلیکون کاربردهای زیادی در صنعت در و پنجره دارد. گاهی  در فصل سرما با وجود بالا بودن دمای بخاری یا شوفاژ، بازهم دمای هوای داخل ساختمان گرم نمی شود.
حتی ممکن است به هنگام بارش باران یا برف، رطوبت به فضای داخلی ساختمان رخنه نماید و این دقیقا بخاطر فرسودگی پنجره های ساختمان است. استفاده از پنجره دوجداره می تواند با ایجاد عایق حرارتی و صوتی کمک شایانی به صرفه جویی در مصرف انرژی نمایند.
این نوع از پنجره ها که امروزه کاربرد زیادی دارند، به دلیل برخورداری از قطعات مختلف قابلیت تعمیر و درزبندی دارند. برای درزبندی لازم است نخست محل ورود هوا را پیدا نمایید. یکی از راه هایی که می تواند در انجام این کار کمک کننده باشد، استفاده از نور است. بهتر است از نور چراغ و یا حتی نور خورشید استفاده کنید. نور در هر قسمتی قابل رویت بود، نشان دهنده وجود درز در آن قسمت است.

sayanwim.com

چسب سیلیکون

از رایج ترین موادی که می تواند برای درزگیری و عایق کاری پنجره های دوجداره استفاده گردد، چسب سیلیکون است. نام دیگر این چسب  ولکانیزه شونده است.
درزگیری غالبا پس از نصب پنجره ها انجام می گیرد. چسب های سیلیکونی موجود در بازار، در دو نوع مختلف هستند که سیلیکون ماستیک و سیلیکون خالص نام دارند. در حقیقت خواص این چسب ها منحصر به فرد بوده و در مقایسه با چسب های دیگری که پلیمری هستند و پایه آلی دارند، خواص ویژه ای دارند.
چسب سیلیکونی محتوی پلی دی متیل سیلوکسان است که با گروه های کتوکسیم، استات و اتر ترکیب شده است. به دلیل قدرت چسبندگی و استحکام بالای این چسب، کاربرد آن در مصارف خانگی و حتی صنعتی زیاد است. اکسیژن و سیلیکون دو ماده ای هستند که ترکیبات این نوع  چسب  را تشکیل می دهند. این چسب بهترین عایق رطوبت و حرارت است ، پس می تولند به عنوان درزگیر کارایی بالایی داشته باشد.

کاربرد چسب سیلیکونی

البته این نوع پسب به دلیل استحکام بالا تنها برای درزگیری پنجره ها استفاده نمی گردد و کاربردهای دیگری هم دارند. به عبارت دیگر این چسب مختص استفاده در یک زمینه خا نیست و می تواند در هر زمینه ای که به چسب قوی نیاز باشد، استفاده گردد. مقاومت بالای سیلیکون در مقابل رطوبت و گرما ثابت شده است بنابراین به راحتی می توان ازچسب سیلیکونی هم در مناطق کوهستانی و هم در مناطق کویری استفاده نمود. علت اصلی کاربرد بالای چسب سیلیکونی را در نارسانایی و دفع حرارت می توان دانست.
علاوه بر این مقاومت در مقابل اکسیژن و UV را نیز می توان از دیگر خواص این چسب دانست که با گذشت زمان هم خاصیت خود را از دست نخواهد داد.

نحوه استفاده از چسب سیلیکونی

پس از این که پنجره ها را نصب نمودید، لازم است گرد و خاک اطراف آن را کاملا تمیز کنید. همچنین سطح موردنظر برای چسبندگی بیشتر لازم است کاملا خشک باشد. خشکی سطح در استحکام و دوام چسب تاثیر زیادی دارد. سپس چسب را با دقت بر روی سطح موردنظر بریزید. البته بهتر است اشاره نماییم نگران چسب اضافی که ممکن است در حین کار بر روی دیگر قسمت های پنجره ریخته شود نباشید. کثیف کاری احتمالی به وجود آمده به راحتی با استفاده از صابون و کمی آب پاک خواهد شد. برند چسب های سیلیکونی موجود در بازار علاوه بر ایران مختص کشورهایی همچون چین و ترکیه است. کیفیت چسب های ایرانی می تواند با چسب های ساخت کشور ترکیه برابری نماید.
این موضوع به دلیل استفاده از مواد اولیه مشابه در این چسب ها است و تفاوت قیمت این محصول ها به علت تعرفه های گمرکی می تواند باشد.

نکاتی که در موقع استفاده از چسب سیلیکونی لازم است رعایت نمایید:

  • در هنگام کار با چسب سیلیکونی توصیه می شود از ماسک و دستکش استفاده نمایید.
  • اگر در زمان استفاده از چسب سیلیکونی، پوست تان به چسب آلوده شد، سریعا پوست را با آب شستشو دهید.
  • این چسب ها به شدت اشتعال زا هستند و باید در طول کار با آنها از جرقه و شعله به دور باشند و برای اطمینان تهویه مناسب برای محل در نظر گرفته شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس