اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

اسپانیولت پنجره دوجداره upvc همان قفل در است که در بحث پنجره های دوجداره از اهمیت خاصی برخوردار است. نوع آلیاژ به کار رفته برای اسپانیولت پنجره دوجداره upvc در کیفیت نهایی پنجره تاثیر مستقیم دارد. این تاثیر به اندازه ای است که در صورت استفاده از آلیاژ بی کیفیت در اسپانیولت فشار وارده بر روی دستگیره ها افزایش یافته و موجب از کار افتادگی آنها می شود.

اسپانیولت های موجود در بازار از چه برندی هستند؟

اسپانیولت از یراق آلات در و پنجره های دوجداره upvc محسوب می گردد. امروزه شاهد برندهای مختلفی از اسپانیولت در بازار هستیم که اکثرا ساخت کشورهای آلمان و یا ترکیه هستند.

مکانیسم کار یراق اسپانیولت چگونه است؟

یراق اسپانیولت دارای چند زبانه کوچک است که در امتداد طولی پروفیل در و پنجره دوجداره قرار دارد و می تواند لنگه را به چارچوب قفل کند. این یراق با کیپر لنگه درگیر شده و موجب می شود تا لنگه در و پنجره دوجداره محکم به چارچوب بچسبد. این موضوع توانسته است ضریب عایق بودن در و پنجره های دوجداره را افزایش دهد.

اسپانیولت چیست؟

در نمای باز شده در و پنجره شما شاهد سیستم قفلی خواهد بود که از قسمت بالا تا پایین لنگه در و پنجره ادامه دارد که از لحاظ فنی به این قسمت اسپانیولت اطلاق می شود. اسپانیولیت تمام قسمت های در و پنجره دوجداره را که برای باز و بسته شدن آنها و سیستم حرکتی شان دخیل باشند را شامل می گردد که از آن جمله می توان به دستگیره، توپی، قفل، زاماک و … اشاره نمود.

اسپانیولت و شاه کلید یراق آلات

در مواقعی که پنجره های دوجداره upvc نیاز به رگلاژ و تعمیر داشته باشند، در گام نخست بایستی به بررسی اسپانیولت پرداخت زیرا کارکرد در و پنجره کاملا به آن بستگی دارد. درست به همین دلیل است که به اسپانیولت می توان لقب شاه کلید یراق آلات را داد.

علل خرابی اسپانیولت در پنجره دوجداره upvc

از نقطه نظر فنی این جنس و چگونگی استفاده از آن است که می تواند بر خرابی اسپانیولت موثر باشد ولی منطقا عوامل دیگری هم موثر هستند. این عوامل عبارتند از :

  1. عدم رگلاژ پنره upvc : این موضوع می تواند در شیشه های پنجره رخ دهد که باعث تحمیل بار اضافی در زامک خواهد شد. در این زمان نگهداری توپی می تواند مختل شده و ایجاد شکستگی نماید.
  2. مونتاژ غیراصولی : مونتاژ غیراصولی یراق آلاتی که بر روی در و پنجره های دوجداره نصب می گردد، می تواند احتمال خرابی و از کار افتادگی آنها را افزایش دهد که در مدت کوتاهی مجبور به صرف هزینه اضافی برای تعویض خواهید بود.
  3. نصب نادرست : در صورتی که نصاب از تبحر لازم برخوردار نبوده و نصب را به شکل اصولی انجام ندهد، به دلیل ضعف لولاها امکان دارد تمام سیستم مربوط به قفل خراب گشته و از بین برود. در این حالت به جز اسپانیولت که نیاز به تعویض خواهد داشت، لولاها خواهد شکست و کلا پنجره از رگلاژ خارج خواهد شد.

چگونه می توان اسپانیولت خراب را در پنجره های دوجداره upvc تشخیص داد؟

برای تشخیص خرابی در اسپانیولت لازم است دستگیره در یا پنجره دوجداره را به طرف بالا بچرخانید. اگر در این حالت سیستم قفل کارایی خوبی از خود نشان داد و به عبارتی هیچ گونه درزی مابین فریم و لنگه دیده نشد و علاوه بر آن زمانی که دستگیره را باز و بسته می کنید، متوجه هیچ گیری نشوید پس اسپانیولت سالم است. در غیر این صورت حتما مشکلی پیش آمده که باید از متخصصین این فن کمک بگیرید.

بهترین روش نگهداری از اسپانیولت و افزایش عمر آن

از وارد نمودن فشار اضافی بر روی اسپانیولت همواره پرهیز کنید و در صورتی که متوجه شدید پنجره از رگلاژ خارج شده است بهتر است سریعا برای تعمیر آن اقدام نمایید. بیشترین عاملی که می تواند در بروز خرابی موثر باشد، استحکام پایین و نداشتن فریم در پنجره های دوجداره است. با توجه به این مساله لازم است به هنگام خرید حتما در مورد وجود فریم آهنی در چارچوب پنجره اطمینان حاصل نمایید.

سخن پایانی

در صورتی که سیستم انتخابی برای دستگیره و قفل در و پنجره های دوجداره upvc باکیفیت باشند، می توانند طول عمر مناسبی داشته باشند. لازم است برای باز و بسته نمودن قفل در و پنجره ها، آنها را بیش از اندازه نچرخانید و این کار را با خشونت انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
Open chat
همین حالا پیام بدهید!