پنجره دوجداره

پنجره دوجداره-sayanwin.com


یک پنجره دوجداره دارای دو شیشه است که در یک قاب قرار گرفته اند تا ساندویچی از شیشه با یک جیب هوا ایجاد کنند تا اتاق بهتر عایق بندی شود. گاهی از آن به عنوان پنجره دو جداره یا واحد شیشه عایق (آی.جی.یو)یاد می شود. پنجره تک جداره با یک ورق شیشه سبک قدیمی طراحی شده است که از زمان طراحی پنجره دوجداره کم مصرف تر شده است.
اگرچه پنجره های دوجداره در دهه 1950 به صورت تجاری معرفی شد ، اما در دهه 1970 در خانه ها رایج شد. پنجره های دوجداره در حال حاضر برای ساخت و سازهای جدید جایگزین هستند. پنجره های سه جداره گاهی در محیط هایی با آب و هوای سخت برای حداکثر عایق توصیه می شود.

پنجره دوجداره-sayanwin.com

شیشه پنجره دوجداره

اگرچه شیشه به خودی خود عایق حرارتی نیست ، اما می تواند یک بافر را از بیرون آب بندی کرده و نگه دارد. پنجره های دو جداره مزیت قابل توجهی را در رابطه با بهره وری انرژی یک خانه به ارمغان می آورند و مانع بهتری در برابر دمای بیرون از پنجره های تک جداره ایجاد می کنند. شکاف بین شیشه در یک پنجره دوجداره معمولاً با یک گاز بی اثر (ایمن و غیر واکنشی) مانند آرگون ، کریپتون یا زنون پر می شود که همه آنها مقاومت پنجره را در برابر انتقال انرژی افزایش می دهند. اگرچه قیمت پنجره های پر از گاز بیشتر از پنجره های پر از هوا است ، اما گاز متراکم تر از هوا است ، که باعث می شود خانه شما بسیار راحت تر باشد.
بین سه نوع گاز که تولید کنندگان پنجره ترجیح می دهند تفاوت هایی وجود دارد:

 • آرگون معمولی ترین و مقرون به صرفه ترین نوع گاز است.
 • کریپتون معمولاً در پنجره های سه جداره استفاده می شود زیرا در شکاف های بسیار نازک بهترین عملکرد را دارد.
 • زنون یک گاز عایق پیشرفته است که بیشترین هزینه را دارد و معمولاً برای مصارف مسکونی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارزانترین قیمت پنجره دوجداره با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

 

انواع شیشه پنجره دوجداره

در ساختار پنجره دوجداره، شیشه ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و به صورت دو لایه در سازه قرار میگیرند. علاوه بر تفاوت هایی که در نوع گاز بین دو لایه قرار میگیرد، جنس شیشه ها نیز با هم تفاوت دارند. از رایج ترین انواع شیشه های مورد استفاده در پنجره های دوجداره می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

پنجره دوجداره با شیشه سکوریت

سکوریت نوعی شیشه حرارت دیده می باشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر نوسانات دمایی و ضربه دارد. به همین دلیل این شیشه ها در صنعت تولید درب و پنجره کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند. به منظور افزایش ایمنی ساختمان ها، روند تولید شیشه های سکوریت به گونه ای طراحی شده است که در اثر برخورد ضربه، شیشه به نگین های لبه گرد تبدیل میشود. گرد بودن لبه های این شیشه ها مانع از بریدن بدن انسان و حیوانات شده و به همین دلیل نصب آنها برای پنجره و درب کاملا ایمن خواهد بود. پنجره دوجداره سکوریت در رنگ های متنوعی قابل اجرا می باشد و بر اساس نمای ساختمان می توان آنها را انتخاب کرد.

پنجره دوجداره با شیشه لمینت

شیشه لمینت از مقاوم ترین انواع شیشه های ساختمانی می باشد که از دو لایه سکوریت تشکیل شده است. میان دو شیشه سکوریت یک ورق تلق مانند پی وی سی به کار می رود. این لایه میانی به شدت در افزایش مقاومت شیشه تاثیرگذار بوده و نوسانات دمایی و برخورد ضربه به ندرت باعث ترک در آنها میشود. یکی از مهم ترین ویژگی های پنجره های دوجداره لیمنت، نحوه شکستن آنها پس از برخورد با ضربه های شدید است. لایه میانی این شیشه ها مانع از هم پاشیدگی شیشه بعد از شکستن میشود و تنها ترک های ریز روی سطح آنها شکل میگیرد. در نتیجه ایمنی بسیار خوبی دارند. علاوه براین، از نظر رنگ بندی نیز تنوع بالایی داشته و برای سبک های مختلف معماری می توان گزینه های متعددی را انتخاب کرد.

پنجره دوجداره با شیشه سندبلاست

علاوه بر شیشه های مات، در پنجره دوجداره از شیشه های مات و طرح دار نیز می توان استفاده کرد. سندبلاست نوع خاصی از شیشه های سکوریت و لمینت می باشد که با فشار زیاد و برخورد دانه های شن و ماسه مات میشوند. خراشیدگی های ایجاد شده روی سطح با دانه های شن دلیل مات شدن شیشه ها بوده و از این روش می توان طرح های محصر به فرد و سفارشی را روی شیشه اجرا کرد. دقت داشته باشید که پنجره دوجداره با شیشه سندبلاست دارای قیمت بالاتری نسبت به لمینت و سکوریت های مات و معمول می باشد.

پنجره دوجداره-sayanwin.com

درک ارزش آر

مقادیر آر به محصولات مختلف داده می شود تا به مصرف کنندگان در درک مقاومت حرارتی مورد انتظار مواد کمک کند. اگرچه مقدار عایق پنجره را می توان به روش های مختلف اندازه گیری کرد ، اما رایج ترین آن سیستم ارزش آر است.
مقدار آر مقاومت مواد را در برابر انتقال انرژی نشان میدهد. هرچه عدد آر بیشتر باشد ، مقاومت بیشتر و مقدار عایق پنجره بیشتر است. برخی از پنجره ها دارای یک لایه عایق مخصوص روی شیشه هستند که مقدار آر را بالا می برد. این ترفند راه دیگری را برای انعکاس انرژی گرمایی به داخل یا خارج از خانه اضافه می کند.
روکش های نازک شفاف روی پنجره از یک اکسید فلز یا نقره تشکیل شده است که روی یک یا چند سطح شیشه اعمال شده تا انتقال انرژی را بیشتر کاهش دهد.

مزایای درب و پنجره دوجداره

پنجره ها و درهای دو جداره با محدود کردن جریان هوای سرد یا گرم در داخل و خارج از منزل ،بعنوان عایق عمل می کند – در تابستان سردتر و در زمستان گرمتر می باشد.

 • کاهش انرژی

از مزایای درب و پنجره دوجداره خنک نگه داشتن در تابستان و گرم نگهداشتن در زمستان می تواند گران باشد ، به همین دلیل درب وپنجره دوجداره یک راه حل هوشمند است. آنها وابستگی به تهویه مطبوع و بخاری را کاهش می دهند وباعث کاهش میزان قبض برق میشود.

 • کاهش سر و صدا

بارز ترین و مهمترین ویژگی پنجره دوجداره، عایق صدا بودن آن است.

 • انعطاف پذیری با طراحی

پنجره ها و درهای دوجداره در اندازه های وسیع و تنظیمات سبک زندگی ، با سخت افزار مدرن و رنگ های زیبای قاب موجود است.

 • یک زیبایی شناسی

تقارن معماری با پنجره ها و درهای برادنام ، درگیری های بصری را از بین می برد و یک پایان تمیز و یکدست را در کل خانه ایجاد می کند.

پنجره دوجداره-sayanwin.com

کاربرد پنجره دوجداره

عایق بودن پنجره دوجداره در برابر صوت و حرارت و همچنین جلوه ظاهری فوق العاده زیبای آنها منجر به کاربرد زیاد آنها شده است. برخی از موارد کاربرد این پنجره ها شامل گزینه های زیر هستند:

 • پنجره دوجداره اتاق خواب

در اتاق خواب ها آرامش حرف اول را می زند و به همین دلیل حضور پنجره های دوجداره در آنها اهمیت ویژه ای پیدا می کند. با توجه به اینکه پشت پنجره اتاق خواب همیشه پرده نصب میشود، بهتر است تا حد امکان مدل های ریلی یا کشویی را برای این قبیل محیط ها انتخاب کنید. علاوه براین، اگر علاقه ای به تابش شدید نور خورشید به داخل اتاق خواب ندارید، می توانید شیشه این پنجره ها را سکوریت رفلکس سفارش دهید. مدل های مات سندبلاست نیز مانع از تابش شدید نور خورشید به داخل اتاق میشوند.

 • پنجره دوجداره برای بالکن

بالکن و تراس از جمله فضاهای موجود در آپارتمان ها می باشد که در اغلب مواقع بلااستفاده هستند. یکی از راه های بسیار عالی برای اینکه بتوانید از بالکن استفاده بهینه داشته باشید و آن را به محیطی برای استراحت و نشستن و لذت بردن از تماشای آسمان تبدیل کنید، نصب پنجره دوجداره است. پنجره دوجداره بالکن را می توانید از مدل های ریلی و لولایی و تاشو انتخاب کنید. اما چون بالکن ها در اغلب مواقع فضای کمی دارند، مدل های کشویی و تاشو بهترین گزینه برای آنها خواهند بود.

با نصب پنجره دوجداره برای بالکن می توانید مانع از هدر رفتن انرژی شوید و از ورود گرد و غبار و حشرات به داخل ساختمان جلوگیری خواهد کرد. علاوه براین، در شرایط مورد نیاز برای استفاده از نور خورشید و تهویه هوای ساختمان می توانید به دلخواه در زمان مناسب پنجره را باز و بسته کنید.

انواع پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره به دلیل مزایای متعددی که به همراه دارند و موفق به کاهش مصرف انرژی شده اند، در مدل های مختلفی تولید میشوند. این سازه ها را می توان بر اساس نوع دیوار و شرایط محیط نصب انتخاب کرد و از زیبایی، ظرافت و عایق بودن صدا و حرارت آنها بیشترین استفاده را برد. انواع پنجره دوجداره را می توان بر اساس فاکتورهای متعددی دسته بندی کرد. به عنوان مثال، این پنجره ها بر اساس نحوه باز و بسته شدن در گروه های زیر قرار میگیرند:

پنجره دوجداره کشویی یا ریلی

یکی از کاربردی ترین انواع پنجره های دوجداره برای محیط های مسکونی و اداری و کاری، مدل کشویی می باشد. پنجره دوجداره کشویی یا ریلی دارای یک بخش ثابت و متحرک می باشد که بخش متحرک آن درون ریل قرار گرفته و در جهت چپ و راست حرکت می کند. با توجه به اینکه حرکت بخش متحرک پنجره دوجداره ریلی در جهت چپ و راست می باشد، به همین دلیل هیچ فضایی از داخل ساختمان در زمان باز و بسته شدن اشغال نمی کنند. در نتیجه در زمان باز شدن پنجره به پرده های پشت آن آسیب وارد نخواهد شد. در محیط هایی که با کمبود فضا مواجه هستند، استفاده از انواع پنجره دوجداره کشویی می تواند یک انتخاب عالی باشد. چون در زمان باز شدن پنجره فضایی از داخل اشغال نشده و حرکت ها افقی هستند.   برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت پنجره دوجداره کشویی با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

sayanwim.com

پنجره دوجداره لولایی

از قدیمی ترین و رایج ترین انواع پنجره دوجداره می توان به پنجره لولایی اشاره کرد. در ساختار این پنجره ها لولاهای فلزی بسیار مقاوم تعبیه شده و لنگه های متحرک به داخل یا خارج باز و بسته میشوند. دقت داشته باشید که پنجره های لولایی نیاز به فضای بیشتری برای باز و بسته شدن دارند. به همین دلیل در زمان نصب پرده ها باید به این مساله مهم دقت داشته باشید.

پنجره دوجداره تاشو

یکی از جدیدترین انواع پنجره دوجداره، مدل های تاشو هستند که برای جلوی تراس و بالکن بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. پنجره دوجداره تاشو دارای چند تایل هستند که همگی درون ریل قرار میگیرند. حرکت تایل ها در این پنجره ها شبیه به آکاردئون می باشد و بعد از باز شدن همگی روی هم قرار میگیرند. یکی از مهم ترین مزایای این پنجره های دوجداره، اشغال فضای کم و طراحی مدرن آنها می باشد. به همین دلیل در ساختمان های جدید کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند.

پنجره دوجداره-sayanwin.com

پنجره دوجداره سایبانی

از دیگر مدل های پنجره دوجداره که بیشتر در ویلا و همچنین سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند، به مدل سایبانی شهرت دارند. ساختار این شیشه ها به گونه ای طراحی شده که برای باز و بسته شدن روی یک محور افقی حرکت می کنند. در حالت باز شده نوعی سایبان روی پنجره ایجاد میشود و از تابش مستقیم نور به ساختمان نیز جلوگیری می کند.

پنجره دوجداره دوحالته

همان طور که از نام این مدل پنجره مشخص است، برحسب شرایط می توان حالت باز و بسته شدن آنها را تغییر داد. به عنوان مثال می توان به صورت لولایی پنجره را به داخل یا بیرون باز و بسته کرد. در برخی از مواقع نیز می توان حالت سایبانی و روی یکی از محورهای افقی پنجره را باز و بسته کرد.

پنجره دوجداره دولنگه بازشو فرانسوی

این مدل ها شباهات زیادی با پنجره های لولایی دارند و هر دو بخش متحرک آنها قابل باز و بسته شدن هستند. این مدل ها در منازل ویلایی، تراس و بالکن کاربرد زیادی دارد و می توان یک یا هر دو لنگه را بر اساس شرایط باز یا بسته کرد.

پنجره دوجداره خلیجی

پنجره دوجداره خلیجی به نوع خاصی از پنجره ها گفته میشود که به صورت چند ضلعی و شبکه ای لنگه های آن کنار هم قرار میگیرند. در منازلی که دارای ویوی باغ و جنگل و دریا هستند، مدل خلیجی گزینه بسیار مناسبی خواهد بود و بیشتر در پذیرایی استفاده میشود.

مزایای پنجره دوجداره

پنجره دوجداره با سرعت بسیار زیاد جایگزین پنجره های قدیمی شد و در ساختمان سازی جدید نقش مهمی را ایفا می کنند. بدون شک دلیل این اندازه گرایش به استفاده از پنجره دوجداره تنها زیبایی آنها نیست، بلکه مزایای دیگری را نیز به همراه دارد که عبارتند از:

 • عایق صوت بودن پنجره

آرامش در محیط های کاری، بیمارستان ها و ساختمان های مسکونی و آموزشی اهمیت زیادی دارد. متاسفانه در شهرهای بزرگ آلودگی مانع آرامش داخل ساختمان ها میشود و بهترین راهکار استفاده از متریال های عایق برای درب و پنجره است. دو لایه شیشه های سکوریت یا لمینت و گاز آرگون محبوس شده میان آنها مانع بزرگی در برابر نفوذ امواج صوتی هستند. به همین دلیل از پنجره های دوجداره به عنوان عایق صوتی قوی در پروژه های ساختمانی استفاده میشود.

پنجره دوجداره-sayanwin.com

 • کاهش مصرف انرژی

یکی از بزرگ ترین چالش ها در ساختمان ها، مصرف زیاد انرژی به دلیل هدر رفتن آن از درب و دیوار است. غیر استاندارد بودن ساختمان و متریال آن دلیل محکمی برای این مساله می باشد. برای حل این مشکل می توان پنجره دوجداره ای را انتخاب کرد که از هدر رفتن انرژی تا حد زیادی جلوگیری می کنند. گاز آرگون به خوبی می تواند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند.

 • طول عمر بالا

از دیگر مزایای پنجره های دوجداره می توان به طول عمر بالا و ماندگاری زیاد آنها اشاره کرد. علاوه بر کیفیت مطلوب شیشه های دوجداره، پروفیل های مورد استفاده در این پنجره ها نیز استحکام زیادی دارند. به طوریکه ضربه، باران های اسیدی و غیره نمی توانند منجر به پوسیدگی و خوردگی آنها شوند.

 • تنوع زیاد در رنگ

شیشه های سکوریت و لمینت و سندبلاست مورد استفاده در این پنجره ها تنوع بالایی از نظر رنگ بندی دارند. به طوریکه می توان مدل های مات و شفاف و رفلکس را بر اساس سبک معماری انتخاب کرد. علاوه براین، رنگ پروفیل ها نیز متنوع بوده و در این زمینه نیز با حق انتخاب بالایی روبرو خواهید بود.

sayanwim.com

 • تنوع بالا در انواع پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره در مدل های مختلفی ارائه میشوند و از رایج ترین آنها پنجره های کشویی، لولایی و تاشو هستند. به همین دلیل می توانید برای محیط هایی که فضای کمی دارند از مدل های ریلی یا کشویی استفاده کنید. برای تراس و بالکن مدل های تاشو را انتخاب کنید و در فضاهای بزرگتر پنجره های دوجداره لولایی را نصب کنید.

پنجره دوجداره حفاظ دار

امنیت نقش بسیار مهمی در ساختمان ها دارد و به روش های مختلفی می توان آن را تامین کرد. به عنوان مثال، پنجره دوجداره حفاظ دار یکی از روش های موثر در این زمینه می باشد که زیبایی و امنیت را با هم تلفیق کرده اند. علاوه بر قاب، در قسمت میانی هر یک از لنگه های پنجره نیز دو پروفیل بر هم عمود میشوند. استفاده از حفاظ برای پنجره های دوجداره استقامت آنها را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد. البته لازم به ذکر است، از نظر جلوه ظاهری اغلب افراد مدل های بدون حفاظ را ترجیح می دهند. چون حفاظ بخش زیادی از شیشه را اشغال می کند و دید کمتری برای افراد فراهم خواهد شد.


سوالات متداول پنجره دوجداره

 • انواع گاز در تولید شیشه پنجره دوجداره کدامند؟
 1. آرگون معمولی ترین و مقرون به صرفه ترین نوع گاز است.
 2. کریپتون معمولاً در پنجره های سه جداره استفاده می شود زیرا در شکاف های بسیار نازک بهترین عملکرد را دارد.
 3. زنون یک گاز عایق پیشرفته است که بیشترین هزینه را دارد و معمولاً برای مصارف مسکونی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • پنجره دوجداره خلیجی چیست؟

پنجره دوجداره خلیجی به نوع خاصی از پنجره ها گفته میشود که به صورت چند ضلعی و شبکه ای لنگه های آن کنار هم قرار میگیرند. در منازلی که دارای ویوی باغ و جنگل و دریا هستند، مدل خلیجی گزینه بسیار مناسبی خواهد بود و بیشتر در پذیرایی استفاده میشود.

1 دیدگاه برای “پنجره دوجداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس