طراحی و نصب پنجره ها در ساختمان های نوساز

طراحی و نصب پنجره ها در ساختمان های نوساز

طراحی و نصب پنجره ها در ساختمان های نوساز یکی از دغدغه های مالکین و سازنده های ساختمان ها می باشد، امروزه در ساختمان های نوساز دیگر از پنجره های سنتی آهنی و یا آلومینیومی خبری نیست و غالبا از پنجره های دوجداره استفاده می گردد. این موضوع دلایل مختلفی دارد که برخورداری از ظاهری زیبا و مدرن، ایجاد عایق صوتی و حرارتی و ضداشتعال بودن این پنجره ها می تواند عمده ترین این دلایل باشد. اما در این میان باید دقت شود تا طراحی پنجره به بهترین شکل ممکن انجام گرفته و نصب و اجرای آن هم بی عیب و نقص باشد. به عنوان مثال در طراحی بازشوها و سایز شیشه ها علاوه بر رعایت مقرارت ملی ساختمان، بایستی طوری انجام شود که سازمان آتش نشانی هم آن را تایید نماید. شما در صورتی می توانید طرح خود را برای پنجره های ساختمان اجرایی نمایید که با موازین و مقررات شهرداری مغایرتی نداشته باشد و از سوی این ارگان نیز تایید شود.

در برخی مواقع دیده شده است که نصب و اجرای پنجره در ساختمان های نوساز با شتاب زدگی صورت می گیرد و زمان کافی برای نصب آن صرف نمی شود. در این مواقع ممکن است بر اثر شتاب زدگی اصول کار رعایت نگردد و در نهایت از کیفیت پنجره کاسته شود.

پنجره دوجداره

نسل جدید درب و پنجره هایی که امروزه در ساختمان ها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد پنجره های دوجداره و یا به عبارت ساده تر شیشه های دوجداره است. این مدل از پنجره ها در عین سادگی از طراحی مهندسی شده ای برخوردار هستند و از شیشه دوجداره به همراه فریم تشکیل شده اند. به منظور ایجاد عایق صوتی و رطوبتی در پنجره های دوجداره، از گاز در بین دو جدار شیشه استفاده کرده و آن را درون قاب پنجره ثابت می نمایند. شیشه های مورد استفاده در این پنجره ها کمی بزرگتر از معمول در نظر گرفته می شود زیرا این پنجره ها در دو لایه تولید و استفاده می گردد.

در مقایسه قیمت پنجره های دوجداره با پنجره هایی که از شیشه ساده در آنها استفاده شده است، ممکن است فکر کنید که پنجره های دوجداره گران تر هستند ولی باید عوامل دیگری را هم مدنظر قرار دهید. اول این که پنجره های دوجداره از جنس با کیفیت تری تهیه شده و برای ساخت آنها تکنولوژی خاصی استفاده شده است. دوما استفاده از پنجره دوجداره می تواند در مصرف سوخت و انرژی صرفه جویی نموده و به قولی استفاده از آنها مقرون به صرفه است.

در نهایت با در نظر گرفتن موارد بالا می توان گفت که نصب پنجره های دوجداره می تواند بهترین انتخاب برای طراحی و نصب پنجره ها در ساختمان های نوساز باشد. این پنجره ها علاوه بر زیبا جلوه دادن نمای ظاهری ساختمان، می توانند با ایجاد عایق حرارتی و صوتی مشکل بیشتر خانواده ها را حل نمایند.  در ضمن پنجره های دوجداره قابلیت اشتعال نداشته و در مقابل ضربه نیز مقاوم تر هستند و گفته می شود در صورت ایجاد حریق ایمن تر هستند.

طراحی

ابتدا بایستی طرح مناسبی برای پنجره های ساختمان نوساز خود در نظر بگیرید. در این مرحله طرح شما بایستی علاوه بر رعایت اصول اولیه، نمایی زیبا و شکیل به بنا بدهد. در صورتی که از ویژگی ها و فرم های مختلف پنجره های دوجداره مطلع باشید، می توانید به راحتی از عهده انجام این کار برآیید. طرح شما باید ایده ال باشد زیرا تاثیر زیادی در چشم انداز نهایی ساختمان دارد.

نصب

برای نصب پنجره های دوجداره لازم است در مرحله ساخت بنا اقدام نمایید. این کار دشواری چندانی ندارد و اگر توسط افراد مجرب نصب گردد مشکلی پیش نخواهد آمد. به دلیل این که در کار ساخت بنا لازم است کارها به صورت مرحله ای انجام شوند، دقت نمایید که در مرحله دیوار چینی ساختمان چارچوبی با پروفیل آهنی برای پنجره ها در نظر بگیرید. بعد از این مرحله خود پنجره را در هر زمانی و در هر مرحله ای از کارهای ساخت، می توانید قرار داده و نصب نمایید. بقیه قطعات پنجره دوجداره در نهایت با استفاده از پیچ و بست بر روی چارچوب نصب شده، قرار داده می شوند.

بهترین زمان برای نصب پنجره ها، قبل از نازک کاری دیوارها است. البته می توانید کار نصب پنجره را تا قبل از مرحله رنگ کاری دیوارها و یا نصب کاغذ دیواری هم به تاخیر بیاندازید. تا احتمال کثیف شدن پنجره ها و یا رسیدن آسیب به آنها را به صفر برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس