علت بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه چیست؟

علت بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه چیست؟

علت بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه چیست؟ سوالی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید
شیشه های دوجداره به دلیل برخورداری از ظاهری شکیل و زیبا و البته ایجاد عایق حرارتی و صوتی طالبین بسیاری دارد. مزایای این مدل شیشه ها نسبت به شیشه های معمولی بسیار زیاد است اما مانند هر محصول دیگری معایبی نیز دارند. این معایب در برخی مواقع قابل اغماض نخواهد بود. مثلا در صورتی که عرق یا لکه بخار بر روی شیشه های معمولی به وجود آید می توان به سادگی با استفاده از یک دستمال نرم و شیشه شوی آن را تمیز نمود ولی این کار به سادگی در شیشه های دوجداره قابل انجام نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد.

در مورد علت بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه، باید اعتراف نماییم که امر خوشایندی نیست و باید به فکر چاره ای برای رفع این مشکل باشیم. در این حالت ممکن است آن قدر حساسیت به خرج دهید که به فکر تعویض پنجره بیفتید و یا شاید هم آن قدر بی خیال باشید که اهمیتی به موضوع ندهید. برای رفع هر مشکلی لازم است ابتدا دلایل پیدایش آن را ریشه یابی کنیم تا به راه حل مناسبی برای رفع آن برسیم. در ادامه سعی می کنیم فاکتورهایی را که می توانند در مورد بخارزدگی شیشه های دوجداره موثر باشند معرفی نماییم.

امکان دارد عایق بندی شیشه های دوجداره در طی زمان تغییر کرده و شاهد پایین آمدن کیفیت آن باشیم. این تغییرات می تواند در اثر نور خورشید، رطوبت و … به وجود آید و باعث خارج شدن گاز موجود در بین دوجداره شود. این امر می تواند موجب نفوذ رطوبت و بخار به فضای میان جداره ها شده و پنجره را کدر نماید و ظاهر آن هم بخارزده دیده شود.

علتی که موجب بخارزدگی بین شیشه های پنجره های دوجداره می گردد

در فصل زمستان دمای داخل ساختمان و دمای محیط خارج آن اختلاف زیادی دارد و این موضوع موجب بروز عرق بر روی شیشه می شود. در حالت عادی و معمول این مشکل بعد از دو یا سه ساعت رفع می گردد. بخار موجود بر روی شیشه پنجره های دوجداره به سه حالت نسبت به محل پیدایش بخار می تواند بروز نماید.

  1. علت بخار موجود بر روی سطح بیرونی شیشه دوجداره

اگر بخار ایجاد شده در سطح خارجی شیشه ایجاد شده باشد، نشان دهنده دمای پایین فضای بیرونی ساختمان نسبت به فضای داخلی است که در زمستان امری طبیعی است. در این حالت از کیفیت شیشه پنجره ها اطمینان داشته باشید زیرا توانسته است به وظیفه اش در مورد ایجاد عایق حرارتی به خوبی عمل نماید.

پنجره هافمن

  1. علت بخار موجود بر روی سطح داخلی شیشه دوجداره

ایجاد بخار در قسمت داخلی شیشه دوجداره علل مختلفی می تواند داشته باشد. در این مورد می توان عواملی از قبیل آشپزی، پخت و پز، استحمام و حتی دم کردن ساده چایی را هم موثر دانست. این بخار می تواند در صورت تماس با هوای سرد تبدیل به قطرات آب گردد که جای هیچ گونه نگرانی نیست. البته اگر در فضای داخلی از تهویه مناسبی استفاده گردد به هیچ وجه بخاری به وجود نخواهد آمد. این مشکل عمدتا در پنجره های تک جداره دیده می شود.

  1. علت ایجاد بخار مابین صفحات شیشه دوجداره

وقتی بخار در قسمت میانی شیشه دوجداره ایجاد گردد مشکل کمی پیچیده می شود. غالبا این موضوع در پنجره های قدیمی به وجود می آید که دلیل آن استهلاک پنجره است و می تواند نشان از عایق بندی نامناسب باشد. در برخی از مواقع ممکن است این مشکل در زمانی کمتر از یک سال بعد از نصب رخ دهد که علت آن به کیفیت ساخت پنجره برمی گردد. برای دوام بیشتر عایق بندی شیشه دوجداره توصیه می نماییم هرگز از پاک کننده های شیمیایی برای تمیز نمودن شیشه ها استفاده ننمایید.

ایجاد بخار در بین صفحات شیشه ای پنجره دوجداره دشوار ترین نوع بخارزدگی است. زیرا از بین بردن آن کار مشکلی است و ممکن است در مراحل خارج نمودن بخار به پنجره آسیب برسد.

نتیجه

اصلی ترین علت بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه چیست؟ می تواند به شیوه نادرست دوجداره نمودن شیشه برگردد. این مشکل درست زمانی بروز می کند که گاز آرگونی که مابین دوجداره تزریق شده به هر دلیلی خارج و هوا جایگزین آن گردد. هوا به دلیل این که رسانا است حرارت را منتقل نموده و اختلاف دمای موجود می تواند در این شرایط موجب بروز بخار گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس