تعویض لاستیک پنجره دوجداره

تعویض لاستیک پنجره دوجداره

در این مطلب به بررسی، تعویض لاستیک پنجره دوجداره می پردازیم.

در پنجره های upvc و آلومینیومی استفاده از لاستیک های آب بندی به منظور عایق کاری آنها ضرورت دارد. این لاستیک ها با گذشت زمان کارایی خود را از دست داده و کم کم از بین می روند که در این صورت لازم است آنها را تعویض نمایید. البته نوعی از لاستیک های استاندارد در بازار موجود است که epdm نام دارد. در این نوع از لاستیک ها به هیچ وجه ضرورتی به تعویض احساس نمی شود.

زمان مناسب تعویض لاستیک پنجره دوجداره را چگونه تشخیص بدهیم؟

هر گاه متوجه شدید که پنجره دو جداره مثل سابق نمی تواند از ورود گرد و خاک و صدا جلوگیری نماید بدانید که پایین آمدن کیفیت لاستیک های هوابندی و آب بندی می تواند یکی از علل آن باشد. در صورت بروز هر یک از موارد زیر بهتر است لاستیک های درزگیر را بررسی کنید و اگر نیاز بود اقدام به تعویض آنها بنمایید. در صورت بروز هر یک از عوامل زیر لاستیک های پنجره دو جداره نیاز به تعویض دارند:

 

  1. نفوذ آب :

اگر لاستیک های درزگیر پنجره فرسوده گردند، آب می تواند به هنگام شستشو از لابلای فریم و بازشو به داخل نفوذ نماید. البته بهتر است کیفیت لاستیک هم بررسی گردد زیرا این مشکل می تواند به دلیل خارج شدن پنجره از رگلاژ هم ایجاد گردد.

  1. ورود گرد و خاک : در صورتی که اخیرا متوجه وجود گرد و خاک در قسمت داخلی پنجره شده اید، این موضوع از دو حالت خارج نیست. یا لاستیک پنجره فرسوده شده و یا اینکه پنجره از رگلاژ خارج شده است.
  2. ورود سرما : اگر لاستیک ها فرسوده شده باشند قادر به جلوگیری از ورود سرما از لای بازشو پنجره نخواهند بود و پنجره از حالت عایق حرارتی خارج می گردد.
  3. عبور صدا : عایق صوتی بودن پنجره های دو جداره رابطه مستقیمی با سلامت لاستیک های پنجره دارد.

انواع لاستیک های مورد استفاده در پنجره های دو جداره:

  • لاستیک نوع TPE

این مدل از لاستیک ها از کیفیت پایین تری در بین تمام انواع لاستیک های پنجره دو جداره upvc برخوردار هستند. لاستیک های TPE غالبا خاکستری رنگ هستند و به دلیل کیفیت پایین قیمت کمتری هم دارند. تولید این مدل زمان کمتری را هم نیاز دارد که نهایتا می تواند تا 2 سال کیفیت خود را حفظ نماید. به دلیل این که در زمان تولید پنجره پروفیل UPVC به آن می چسبد، تعویض این مدل لاستیک ها امکان پذیر نخواهد بود.

  • لاستیک نوع pvc

در نوع pvc لاستیک های پنجره دو جداره، انتظار کیفیت بهتری در مقایسه با نوع TPE را داریم. لاستیک های pvc تقریبا 4 و یا 5 سال می توانند دوام داشته و در برابر سرما، اشعه های خورشید و گرما از خود مقاومت نشان دهند.

پنجره آلومینیومی

  • لاستیک نوع EPDM

به جرات می توان گفت در بین تمام انواع لاستیک ها نوع EPDM را می توان استانداردترین، بهترین و مقاوم ترین نوع معرفی نمود. در مقایسه با انواع PVC و TPE نوع EPDM از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است. گفته شده که این مدل از لاستیک های پنجره دو جداره می تواند بین 15 تا 17 سال کارایی مفید داشته باشد. البته بعد از سپری شدن این مدت هم ماهیت خود را حفظ خواهد نمود و به صورت صد در صدی از بین نخواهد رفت. علاوه بر پنجره های دو جداره در صنایع خودروسازی هم از لاستیک EPDM استفاده های متعددی می کنند.

یک پیشنهاد

پیشنهاد می کنیم در صورتی که متوجه کارایی نامناسب پنجره دو جداره خود شدید به یکی از دو روش زیر اقدام نمایید:

  • نخست لاستیک های EPDM را در پنجره های دو جداره آلومینیومی و یا upvc خود بررسی نمایید تا از استفاده صحیح از آنها اطمینان یابید.
  • ثانیا در صورتی که احساس کردید لاستیک ها نیاز به تعویض دارند، بهتر است با شرکت سازنده تماس بگیرید و از خود آنها بخواهید تا مشکل را حل نمایند.

سخن پایانی

بر اساس مطالب ذکر شده در بالا در صورت خرابی لاستیک پنجره دو جداره بایستی آن را تعویض نمایید. توجه کنید که اگر لاستیک های پنجره شما از نوع سرخود و به صورت چسبیده به پروفیل باشد، نمی توانید لاستیک را تعویض کنید. لکن در انواع دیگر لاستیک ها مشکلی برای تعویض وجود ندارد و در صورت خرابی می توانید آنها را با نوع جدید و تازه جایگزین نمایید. می توانید بعد از تهیه لاستیک نو، آن را درون شیارهای خاصی که بر روی پروفیل تعبیه شده است قرار داده و با کمی فشار توسط دست لاستیک را به محل خود هدایت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس