انواع دستگیره پنجره دوجداره

انواع دستگیره پنجره دوجداره

در این مطلب به بررسی انواع دستگیره پنجره دوجداره می پردازیم.

پنجره های دوجداره به دلیل مزایای زیادی که دارند طرفداران زیادی در بین مصرف کنندگان یافته اند. کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت پنجره دوجداره بسیار مهم است تا پنجره از کارایی لازم برخوردار باشد. در این زمینه یراق آلاتی که برای ساخت پنجره دوجداره به کار می رود به میزان پروفیل آن می تواند تاثیرگذار باشد. به عبارت دیگر می توان دلیل اهمیت دستگیره را در کاربرد زیاد آن دانست.

دستگیره پنجره دوجداره

لازم است برای پنجره دوجداره، دستگیره خوب و باکیفیتی انتخاب گردد. دستگیره پنجره بایستی از کارایی و کیفیت خوبی برخوردار بوده و در عین حال با بودجه شما تناسب داشته باشد. دستگیره ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

دستگیره پنجره های دوجداره بر اساس عملکرد و کارایی که دارند و همچنین نوع بازشو آنها انواع مختلفی دارند. پرکاربرترین و متداول ترین انواع آنها عبارتند از:

  • دستگیره پنجره دو طرفه

در مواقعی که بازشو پنجره دو طرفه باشد، می توان از دستگیره پنجره دو طرفه استفاده نمود. این نوع از دستگیره ها قیمت کمتری هم دارند و به همین دلیل در مقایسه با دستگیره های دو طرف بازشو دیگر کاربرد بیشتری دارند. برای این مدل می توان برای امنیت بیشتر قفل نیز در نظر گرفت.

  • دستگیره پنجره دوجداره یک طرفه

دستگیره یک طرفه متداول ترین نوع دستگیره است که می تواند برای پنجره های لولایی مورد استفاده قرار بگیرد. نحوه باز و بسته نمودن این مدل بسیار آسان بوده و از یراق آلات کمتری هم برای ساخت آن استفاده شده است. سکونستیک و ساده دو نوع از دستگیره های زیرمجموعه دستگیره دوجداره یک طرفه است.

  • دستگیره مخفی پنجره

در پنجره های دوجداره ریلی غالبا از دستگیره مخفی پنجره استفاده می شود. طراحی این مدل دستگیره به گونه ای انجام گرفته است تا جلوی لنگه قرار نگیرد. برای تحقق این هدف به حالت پنهان قرار گرفته است. در پنجره های دو ریلی استفاده از دستگیره مخفی بیشتر احساس می گردد.

پنجره راه پله ساختمان

  • دستگیره باریک دو طرفه

کارایی دستگیره باریک دو طرفه درست همانند دستگیره پنحره دو طرفه است که برای پنجره های دوطرف بازشو مناسب است. تنها فرقی که این دو نوع پنجره دارند طراحی باریک پیچ و هندل دستگیره در نوع باریک دوطرفه است. از این موضوع می توان به عنوان مزیت در برخی از پروفیل ها بهره گرفت.

  • دستگیره درب سرویسی

دستگیره درب سرویسی را می توان از دو سمت باز و بسته کرد که از یک چفت در قسمت داخلی به منظور قفل نمودن آن تشکیل شده است. رایج ترین کاربرد این مدل از دستگیره در سرویس های بهداشتی است.

  • دستگیره درب هتلی

برای دستگیره درب هتلی اهرم بازشو تعبیه نشده است ولی در عین حال از امنیت بالایی برخوردار است. همانطور که از نام این دستگیره مشخص است مناسب مراکزی از قبیل هتل ها است.

  • دستگیره درب موشکی

دستگیره درب موشکی غالبا برای پنجره های سایبانی و یا کلنگی که در آنها دسترسی به پنجره مشکل است، استفاده می گردد. نحوه باز و بسته نمودن آن به این شکل است که دستگیره به عنوان چفت عمل کرده و با استفاده از ضامن پنجره را بسته نگه می دارد که در صورت آزاد شدن ضامن، لنگه پنجره باز خواهد شد.

  • دستگیره درب سوییچی

دستگیره درب سوییچی در هر دو سمت داخل و خارج پنجره دارای دستگیره است، که از این نظر درست شبیه به دستگیره سرویسی می باشد. اما با این دستگیره تفاوت هایی نیز دارد. دستگیره درب سوییچی به دلیل داشتن سیلندر برای کلید و قفل دارای دوام و استحکام بیشتری است. درب تراس و یا بالکن ها را که از داخل قفل می شوند از این نوع تهیه می کنند.

کلام آخر

دستگیره پنجره دوجداره در انواع متعددی در بازار موجود است که هر کدام بنا به کارایی و عملکردی که دارند، برای پنجره های مختلفی می تواند به کار برود. لازم است در این زمینه به کسب اطلاعات تکمیلی تر بپردازید تا بتوانید نوع مناسب پنجره را نسبت به نوع کارایی و محلی که قرار است استفاده گردد، انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا پیام بدهید!
تماس